Kuigi vahel tundub, et laen on n.ö lihtne raha ja seda saavad kõik soovijad võtta igal ajal ja igal pool – ole kodus tugitoolis sporti vaatav kokk, auto kõrvalistmel istuv ärimees või sõpradega saunas praaliv ehitaja. Tegelikult teevad laenupakkujad Sinu laenutaotlust nähes kiirelt kuid efektiivselt põhjalikku taustakontrolli, veendumaks, et laenu tagasimaksed on Sinu elustiili ja finantskäitumise puhul reaalsed ja jõukohased.
Kui Avanss.ee Sinu laenutaotlusele negatiivse vastuse annab, mängib rolli üks järgnevatest põhustest:
#1 – Sinu igakuine sissetulek ei vasta Avanss.ee laenu tingimustele
Laenu saamise üheks kriitiliseks tingimuseks on igakuine püsiv sissetulek. Üldiselt on määratud ka minimaalne kuupalga määr, Avanss.ee – st laenu saamisel peab igakuiselt pangakontole laekuma vähemalt 425 €.
Sissetuleku alampiir ei ole seatud Sinu kiusamiseks. Kuna laenule tagatist vaja ei ole, on püsiva palga nõue kaitsmas Sind ennast, andes turvatunde, et Sul on piisav sissetulek laenu tagasimakseteks – edasi on kõik Sinu rahaplaneerimises! Laenuandjad jälgivad Sinu sissetulekut ka enda kaitseks – et saada kindlustunne, et välja antud laenuraha tagasi saadakse.
Enamik krediidiandjaid teeb laenupakkumise personaalselt, jälgides just Sinu sissetulekut ja võimalusi. Töötutel inimestel on võimalik erandkorras laenu saada, kui püsiv sissetulek on vähemalt 500 € kuus.
#2 – Sinu nimi on maksehäireregistris
Aktiivse maksehäire olemasolu ametlikus maksehäireregistris annab 99,9% juhtudel Sinu laenutaotlusele negatiivse vastuse. Pärast saadud taotlust, käib laenuandja automaatselt läbi erinevad registrid ning Sinu nime leidmine on üldiselt iga laenuandja jaoks nagu “stopp” märk.
Võrdluseks mõtle hüpoteetilisele tuttavale, kes kogu aeg teistelt laenab ja kunagi tagasi ei maksa. Kas Sa ise oleksid valmis talle pidevalt raha juurde laenama? Ilmselt mitte. Ka laenupakkujad tahavad veenduda, et nende heas usus antud eurod Sinu elukvaliteedi paranemise järel siiski kokkulepitud intressiga tagasi jõuavad. Maksehäireregistris olevad nimed seda kindlustunnet aga ei paku.
Veel enam, “mustas nimekirjas” olemine võib Sinu laenutaotlusi mõjutada üsna pika perioodi vältel. Tavaliste väike- ja tarbimislaenude puhul on see periood ca 6 kuud, kuid sügavamad ja tõsisemad võlad võivad jätta Sulle halva märgi külge suisa aastateks.
#3 – Liigne hasartmängude lembus
Jah, eks me kõik vahel looda sisetundele ja heale õnnele, kui Bingopiletit ostame. Kui Sinu finantsajaloost tuleb aga välja vaid pidev õnnega mängimine: panustamised internetikasiinodes, rohked spordiennustused ning igapäevased külastused kihlveokontorisse, on see laenuandjale tõeliselt hoiatav signaal.
On fakt, et kui selgub, et suur osa Sinu sissetulekust kulub hasartmängudele, siis analüüsivad laenuhaldurid Sinu finantskäitumist väga põhjalikult. Kui õnnemängudele kulutatud summa ületab teatud protsenti (täpne % ei ole avalik info) sissetulekust, siis tekib laenuandjal põhjendatud kartus, et laenuraha läheb just õnnemängudesse. Lühidalt – laenu Sa ei saa.
Tegelikult kaitseb negatiivne laenuotsus Sind suurema sõltuvuse ja võimalike tulevaste maksehäirete eest. Võta seda põhjust tõsiselt ja mõtle, ehk vajad õnnemängudest loobumiseks professionaalset abi.
#4 – Juba liigsed laenukohustused
Laenu võtta ei ole raske, ka teist ja kolmandat mitte… kui tegemist poleks pika finantsilise kohustusega. Varasem laenukohustus ei ole uue laenu takistuseks juhul, kui kõikide finantsiliste kohustuste suhe sissetulekusse ei ületa laias laastus ⅔ suhet. Ehk kõik laenumaksed, sh täna taotletava laenu makse, ei ületa igakuiselt rohkem kui 66% Sinu sissetulekust.
Taaskord on ⅔ reegel ennekõike kaitsmas Sind ennast ja Sinu sissetulekuid. Kui esimese korra laenumaksete tasumine tundub igati võimalik – ehk oled selleks rahagi säästnud – siis näitavad varasemad kogemused, et võttes omale kohustusi rohkem, kui ⅔ sissetuleku eest, ei lõppe see hästi. Tihti võid sellises olukorra järel oma nime maksehäireregistrist leida. Ja see on alles lõputute probleemide algus.
#5 – Oled jätnud enda kohta vajaliku info edastamata
Laenutaotluses palub laenuandja Sinult infot – peamiselt Sinu isiku, sissetuleku ja finantskäitumise kohta. Kehtib väga lihtne reegel – selleks, et laenu saada, peadki esitama kõik palutud dokumendid ja paberid.
Vahel piisab mõnest üksikust dokumendist, teinekord jälle küsitakse põhjalikumat makseajalugu. Laenu taotlemine iseenesest on äärmiselt mugav ja toimib läbi online -kanalite mõne minutiga. Siinkohal aga jälgitakse piinliku täpsusega, et oled kõik küsitu laenuandjale esitanud. Kui soovitud infot vaid endale hoiad, pole ka positiivset laenuotsust loota.
#6 – Sinu üleüldine maine on negatiivne
Eelistame Avanss.ee- s teha koostööd seadusekuulelike ja ausate kodanikega. Sestap vaatame lisaks maksehäireregistritele läbi ka ametlikudteadaanded.ee ja kohus.ee registrid. Meie jaoks on oluline, et laenuraha läheks kodanikele, kelle eluolu laenust paraneb ning kelle kohta puudub avalikes registrites negatiivne teave.
Kiiruskaamera trahvidele jms ei ole meie jaoks määrava tähtsusega, kuid paraku ei saa laenu taotleda näiteks kehtiva kriminaal- või vanglakaristuse korral.
#7 – Sa oled laenu saamiseks liiga noor. Või liiga vana.
Mitte ükski ametlik laenupakkuja ei võimalda laenu alaealistele. Seega pead laenu saamiseks olema vähemalt täisealine ehk 18. aastane. Noorematelt kodanikelt tulnud laenutaotluste korral saab vastus olla vaid negatiivne.
Negatiivse laenutaotluse saavad ka liiga eakad laenutaotlejad. Vanus on üsna suhteline, kuid ca 75 eluaastast tekib laenuandjale vanusest tingitud risk, et laen võib jääda tagasi maksmata.
#8 – Muud põhjused
Harva, kuid aeg-ajalt jääb sõelale veel üksikuid juhtumeid, mis ei kuulu eelnevalt toodute hulka, kuid tekitavad siiski kahtlust.
Ükski laenuotsus ei sünni sisetunde pealt, eeltöö tehakse laenuhaldurite poolt ja seega võivad “muud põhjused” olla näiteks püüe oma väljaminekuid kuidagi varjata ning andmete ebakõla Sinu poolt saadetud andmetes ja registris. Igasugune anomaalia numbrites tekitab alati küsimärke ja üldiselt läheb laenutaotlus sel puhul vähemalt edasiuurimisele.
Laen on kohustus, mida tuleb täita
Laenu saamine Avanss.ee-st nõuab tõesti meie poolt seatud tingimuste täitmist ja mõistlikku finantskäitumist. Tegelikkuses on kõik põhjused, mil laenu vastus on negatiivne, kaitsmaks lisaks meid laenuandjana ka Sind laenutaotlejana. Alati on pärast oma tingimuste ja finantskäitumise muutmist võimalik saada ka positiivne laenuotsus.
Meie tahame anda laenu inimestele, kelle suhtes tekib usaldus, et laenukohustus ei ole ülearu raske koorem, mida kanda. Selle usalduse pead aga Sina meis tekitama. Vajadusel küsi nõu meie laenuhalduritelt.