Avanss ulatab oma praktilise lähenemisega abikäe ning jagab juhtnööre, kuidas kinke valides saada hakkama võimalikult mõõduka rahakuluga. Loe ning mõtle kaasa, millistest kasulikest nippidest võiks olla abi just Sinu lähedaste kingikoti täitmisel!
Traditsiooniliselt on jõuluõhtu peamiseks mõtteks veeta meeldivalt aega koos lähedastega ning selles on oma roll kingituste tegemisel. Jõuluvana saabumist oodatakse pikisilmi ning tema kohalejõudmine on sageli õhtu kõige meeleolukam hetk – kingituste jagamine ning sellega kaasnev melu püsib oma positiivse emotsiooniga meeles veel kogu järgneva aasta.
Kuidas teha selgeks, millised ootused on saajal kingikoti sisule?
Arvatavasti suhtuvad kinkide saamisse kõige entusiastlikumalt pere pisemad liikmed. Nende jaoks saab jõuluootusega seonduv alguse juba detsembrikuus, mil akende taga hakkavad ringi luusima päkapikud. Sel ajal lähetatakse kiri Jõuluvanale, mis on ideaalne kingispikker lapsevanematele – on ju sinna piinliku täpsusega kirja saanud kõik laste väiksemad ja suuremad salasoovid!
Kavalamad lapsevanemad teevad oma võsukeste kingisoovidest ülestähendusi kogu aasta vältel, et detsembris selle teema üle enam pead murdma ei peaks. Varajane luureinfo aitab eelkõige kaasa kulude hajutamisele, mis võivad vaid ühte perioodi kuhjatuna kasvada märkimisväärseks.
Pane tähele! Mõnikord võib hea hinnaga skoorida jõulukingid ka vahetult enne pidustusi, sest poed on kibekiirel jõuluperioodil headest diilidest pungil – tuleb vaid õigel ajal jaole saada!
Muidugi ootavad kingitusi ka täiskasvanud, sestap on mõned head nipid kasulik varuks hoida ka nende valikute tegemisel. Ilmselt ei ole tegemist tavatu olukorraga, kui tuleb seista nõutult poeriiuli ees, sest lihtsalt ei tea, mida kingikoti täitmiseks kaasa haarata. Selle probleemi vastu aitab edukalt suhtlemine – küsi, mida kingikotis tegelikult näha soovitakse, sest kasutuna seisma jääv kraam ei pruugi sugugi kõigile meeltmööda olla!
Üllatused on ka toredad, kuid nende tegemisega ei maksa liiale minna! Paljudel juhtudel võib ootamatu kink kasutuna kappi lebama jääda ning sellest on tegelikult kahju. Kulutatud raha ning teeseldud rõõm kingi saamisest ei pruugi olla see, mida Jõuluajalt päriselt oodatakse.
Kuidas vähendada rahakoti koormust, kui kingitusi ootab terve suguvõsa?
Suuremas pereringis kinkide vahetamise puhul on nutikas lähenemine hoopis loosipakkide jagamine! See tähendab, et iga täiskasvanud kingisaaja kohtal valitakse vaid üks kuni kaks nime, kellele kink teha. Ei pea vist eraldi mainima, et see lähenemine on vägagi rahakotisõbralik, sest päästab hunnikute viisi kinkide kuhjamise kohustusest!
Kingituste tegemist võib pidada kokkuleppe küsimuseks! Mõnel juhul tasub läbi rääkida, kui oluline kellegi jaoks kingituse saamine üldse on. Pole üldsegi harv juhus, kus perekonniti lepitakse kingituste tegemine kokku vaid pisemate pereliikmete vahel. Selline kokkulepe on ühest küljest säästlik ning teisest küljest vähendab ületarbimist, mida ilma jõuludetagi igal pool ette tuleb.
Ka väheste kingituste tegemine võib mõnes olukorras osutuda koormavaks ning see tekitab vajaduse muude säästunippide leidmiseks. Seetõttu toome järgnevalt välja mõned asjalikud näpunäited, mille kasuks otsustades ei pea jõuluperioodil sugugi tervet varandust kulutama:
- vali kingituseks esemed, mida selle saaja päriselt ootab – ära pelga abistavate vihjete küsimist;
- käi poodides avatud silmadega ringi aastaringselt – jõulukinkide varumine varakult võib anda olulise rahalise eelise;
- pere pisematele tasub mänguasju varuda just jõulueelsel perioodil – just detsembrikuus tehakse neile eriti häid sooduspakkumisi, kus võid tavahinnast võita isegi 30-40%;
- mõtle, kas sinu lähedaste seas on neid, kes hindavad isevalmistatud kingitusi – nende abil on võimalik säästa suur hulk raha;
- kingituste tegemise asemel võib julgelt kaaluda alternatiivseid võimalusi. Koos veedetud aeg või ühiselt loodud mälestused on kallimad kui kuld, eriti jõulude ajal.
Millistest vigadest tuleks kingituste tegemisel kindlasti hoiduda?
Jõulukuu saabumisega kaasneb sageli stress, sest hirm kingituse valimisel ebaõnnestuda on suur. See on aga täiesti asjata, sest talvised pühad on aeg, mil peaks hindama muid väärtusi. Paljudele seostub jõuluaeg suure rahakuluga, mis majanduslikult raskes olukorras olles võib meele mustaks teha ja seda eriti praegusel, niigi keerulisel ajal.
Mida peaks kingi tegija kindlasti vältima:
- kingituste tegemine pole võistlus, ära stressa!;
- krediitieenuste kasutamine kingituste soetamiseks ei ole üldiselt hea lahendus, see võib hiljem kurjasti kätte maksta!;
- ära häbene isevalmistatud kinkide tegemist, need on soodsaks alternatiiviks eriti raskel ajal.
Kas kingitus võib olla soodne? JAH, ning selle väärtus ei ole seejuures sugugi väiksem!
Järjest enam on hakatud hindama pehmeid väärtusi ning aktuaalseks muutuvad need just jõulude eel. Materiaalsus on ajaga vähendanud oma tähtsust ning need on asendunud uute tõekspidamiste ning soovidega See tähendab, et üha enam hinnatakse kingina otse südamest tulnud, sageli oma kätetööna valminud esemeid. Põhjus selleks on tegelikult väga lihtne – saaja tunneb, et kingitus on valminud just temale mõeldes.
Kui kingisaajate seas leidub neid, kes mainitud väärtustest lugu oskavad pidada, siis võid olla kindel, et rahakoti jaoks on see vägagi rõõmustav uudis! Sisuliselt on selliste inimeste puhul võimalik saata ringlusesse just need asjad, mis on spetsiaalselt kingi saaja jaoks on valmistatud – hoidised, käsitöö või värskelt oma ahjus küpsetatud hõrgutised võivad kingi saajale hoopis uutmoodi mõju avaldada. Tasub proovimist!
Isevalmistatud kingituste kõige suuremaks plussiks peetakse tegelikult asjaolu, et nende valmistamine ei laasta nii tugevalt rahakotti. Südamest tulnud kinkidel pole küljes küll suurte numbritega varustatud hinnalipikut, kuid need on see-eest hoole ja armastusega valmistatud. Mõni ime siis, et sellistel kingitustel puudub rahaline mõõde!
Järgnevaid võimalusi tasuks kaaluda kui asjalikke kaaslasi Jõuluvana kingikotis:
- lähedasi külastades võta kingituse asemel kaasa mõni omaküpsetatud hõrgutis, mis kaunistab jõululauda ning maitseb hästi;
- küpseta ning dekoreeri uhked piparkoogid – käsitöö on kõrgelt hinnas ning lisaks silmale ilus vaadata;
- käsitööna valminud kudumitel on oma koht Jõuluvana kingikotis alati olnud! Boonusena on neil olemas praktiline väärtus saaja jaoks;
- meisterda käepärastest vahenditest kuuseehe. Eriti uhked eksemplarid võivad hiljem kuuluda perekonna reliikvia hulka, mida pärandatakse põlvest-põlve;
- kui keldris leidub erinevaid hoidiseid, siis purkide kujundamine nö kingikõlbulikeks on võimalik teostada üsna lihtsa vaevaga;
- isevalmistatud purgid heade soovidega on samuti hea võimalus kingituse meisterdamiseks, nõudes vaid pisikest nokitsemist – saaja hea tuju on garanteeritud terve järgneva aasta vältel;
- miks mitte kasutada teistsugust lähenemist? Kujunda lõbusad kinkekaardid, mis sisaldavad endas väikeseid teeneid kingisaaja elu lihtsustamiseks.
Isevalmistatud kingitused on soodne alternatiiv poest ostmisele. Isegi juhul, kui raha kokkuhoid ei ole omaette eesmärk, võib neid kinkimisel alati kaaluda, sest neid hinnatakse sageli poe valmistoodangust kõrgemalt.
Avanss soovib kõikidele rahulikku pühadeaega oma lähedaste seltsis!