Maksehäire – miks seda tasub vältida ning kuidas kiire lahendus leida?

Jaga
Saada
maksehäire

“Võlg on võõra oma” ütleb Eesti vanasõna. Maksehäire on aga klass omaette.  See on tasumata laenust tekkinud võlg, mis jätab Sinu nime pikaks ajaks Internetiavarustes leiduvatesse nimekirja – maksehäireregistrisse. Ja need registrid omavad kriitilist tähtsust Sinu edasistes finantsteenuste kasutamist puudutavates otsustes.

Ei tasu riskida küsimusega, kas Sulle järgmist laenu, sh. kodulaenu, antakse. Tasub probleeme ennetada ning need tekkimisel kiirelt lahendada. 

Anname nõu, kuidas maksehäiret vältida ja rahamurede korral olukord võimalikult kiirelt lahendada. 

Mis on maksehäire?

Maksehäire on finantsiline probleem, kus oma võla- või laenukohustust õigeaegselt ei tasuta ning võlgnevused kasvavad pikemaajaliseks probleemiks. Sulle kliendina tähendab maksehäire olukorda, kus võid leida oma nime maksehäireregistri n.ö mustast nimekirjast, kuhu see aastateks jääb ja Sinu laenutaotluste vastuseid dikteerib. 

“Maksehäire” tempel Sinu nime taga seal “mustas nimekirjas” on aga piisavalt olulise kaaluga, et piirata Sinu edaspidiseid võimalusi laenu saada drastiliselt. Kodulaen pangast? Väikelaen väiksemalt krediidipakkujalt? Kiirlaen läbi hea laenupakkumise? Maksehäire olemasolu ja Sinu nimi registris  annab neile kõigile üldjuhul eitava vastuse isegi kuid ja aastaid pärast makseraskuse likvideerimist.

Maksehäireregistri nimekiri – kes sinna satuvad?

Ametlik maksehäireregister ja Eesti suurim krediidiinfo andmebaas, mida Finantsasutused ja Laenuandjad igapäevaste laenuotsuste tegemisel kasutavad, on Creditinfo Eesti AS

Ametlikku maksehäireregistrisse satuvad kõik, kel on ametlik vähemalt 45 päeva kestnud võlgnevus summas 30 € ja rohkem. Seega tasub laenukohustuse täitmisel ja maksete tasumisel äärmiselt hoolikas olla – võimalusel laenumakseid automatiseerida, et need ei ununeks. 

Registri nimekirja jääd, kuniks võlg on tasutud, kuid mida suuremad on summad, seda kauemaks “maksehäire” tempel Sinu finantstegemisi ja laenuotsuseid mõjutab. Maksehäireregistrisse saavad kandeid nii teha kui näha kõik ettevõtted, seega on need kättesaadavad lisaks pankadele ka väiksematele krediidiandjatele. 

Mida teha, kui ma satun maksehäireregistrisse?

Ideaalis peaksid laenu võttes juba ennetavalt kõik olukorrad enda jaoks läbi mõtlema ning olema veendunud, et Sul on võimalus igakuiseid laenu tagasimakseid tasuda. Kui aga oled siiski ettenägematutel põhjustel läbi elu hammasrataste maksehäireregistrisse sattunud, tasub: 

  • Teha kõik võimalik, et oma võlad esimesel võimalusel tasuda. Pea meeles, et ka võla täies mahus tasumisel, on maksehäireregistris varasemate probleemide olemasolu nähtav kuni kolme aasta möödumiseni võla likvideerimise hetkest. Veel üks põhjus, miks proovida iga hinna eest maksehäireregistrisse mitte sattuda ja teha kõik, et saaksid oma nime seal esimesel võimalusel eemaldada.
  • Veenduda, et Sinu andmed oleks korrektsed. Inimlikud eksitused juhtuvad ja sestap tasub oma nime leidmisel maksehäireregistrist kindlasti veenduda ja selgusele jõuda, kas võlanõue on tõene ja korrektne. Kui oled 100% veendunud, et registriinfo on vale, on Sul võimalus valeinfole koheselt reageerida ja oma nime kohta käiv kanne vaidlustada. Maksehäireregister ei ole naljaasi!

 

Oma nime ja isikuga seotud maksehäireregistrikandeid saab igaüks täna Creditinfo registris tasuta vaadata. Andmebaas on veebipõhine ning enda tuvastamise järel on Sinu isiku kohta käiv info vabalt nähtav ja Sulle igal ajal jälgitav. Soovitamegi sel pidevalt silm peal hoida – eriti kui Sul on aktiivne laen või peatne soov mõnd finantsteenust kasutada. 

Kuidas maksehäirest kiirelt vabaneda?

Maksehäirest vabanemiseks ühtegi head ja kiiret lahendust ei olegi. Kord juba võlas, tuleb paika panna konkreetne plaan, mille täitmine võib võtta kuid – olenevalt maksehäire suurusest – isegi aastaid. Ole kannatlik ja pea oma plaanist kinni! See vabastav tunne, kui oled lõpuks võlast prii, on seda aega ja planeerimist väärt.

Meie soovitame maksehäirest kiirelt vabanemiseks:

  • Aru saada oma võlast – selle suurusest ja tekkepõhjusest. Tea, et mida suurem on võlg, seda pikem on Sind ees ootav protsess. Arvesta sellega ning valmista end ka vaimselt ette, et alustad väljakutsuvat teekonda parema homse nimel. 
  • Koosta enda jaoks makseplaan ja suhtle oma krediidiandjaga. Tee endale oma kulusid-tulusid kokku lugedes selgeks rahasumma, mida Sul on võimalik iga kuu võla tagasimakseks tasuda. Seejärel võta ühendust oma krediidiandjaga, räägi talle murest ja tutvusta oma võimalusi võla likvideerimiseks. Ausa vestluse järel on Sul ehk võimalik vormistada maksepuhkus või sisse viia muud lepingumuudatused laenuperioodi pikendamiseks. 
  • Mõtle läbi võlgade tagasimakse järjekord. Kui Sul on tekkinud mitu erinevat võlga, alusta tagasimakseid neist, mil on suurim intressikulu või mis on maksehäireregistrisse tekkinud kõige varem. Nii kiirendad enda jaoks kalleima laenu tasumist ja võimaluse piires kiireimat registrist eemaldamist.
  • “Maksan võlad ennekõike” mentaliteet. Kui mõni võlg saab tasutud, saad kuskilt lisaraha või mõnest planeeritud eelarvegrupist jääb raha üle, kasuta seda “vaba raha” võlgade tasumiseks, mitte muuks “ebavajalikuks” milleta varasemad kuud hakkama said. Nii saad suurest koormast kiiremini vabaks!
  • Jälgi oma kulusid ja tulusid väga täpselt. Makseregistris olles proovi igal juhul vältida kulutusi, mis pole kriitilised. Ära anna alla ahvatlustele ning ära lange reklaamiohvriks. Kui elad seatud plaani ja eelarve järgi, saab laen kiirelt tasutud ja mõtle, missuguse säästmisharjumuse Sa seeläbi edaspidiseks omandanud oled. 
  • Ole järjepidev ja positiivne. Tuhande miili pikkune teekond algab alati esimesest sammust. Kui olla järjepidev, üllatud ka ise, et paari kuuga tekib hea harjumus ja koorem läheb kergemaks ning elu positiivsemaks sisuliselt iga päevaga! 

Kas maksehäire mõjutab minu tulevasi laenuplaane ja kodu ostmist?

Laen kehtiva maksehäirega kõlab juba eos halvasti. Maksehäire ja Maksehäireregistri “must nimekiri” on kohad, mis mõjutavad Sinu laenu saamise võimalusi drastiliselt. Aktiivse maksehäire olemasolu, eriti, kui tegemist on suuremate summade, pika perioodi ja mitme erineva võlaga, on krediidiandjale selge signaal, et Sa ei tule oma laenukohustustega hästi toime. Ja sestap on aktiivne või vähem kui 6 kuu vanune maksehäire üsna tihti põhjuseks, miks laenu andmisest keeldutakse. Olenevalt probleemi mastaabist, võib periood, mil Sulle uusi finantskohustusi võimaldatakse, isegi pikemaks osutuda.

Eriti pingsalt jälgitakse Maksehäireregistrit just kodulaenu puhul – ilmselgelt on tegemist üsna pika ja suuremahulise laenuga, mis hõlmab üldjuhul aastakümneid ja kümneid tuhandeid eurosid. Kuna risk on suur, näevad kommertspangad võlakannete ajalugu registris isegi kuni 5 aastat pärast võlgade tasumist. Just väga ebastabiilne finantsajalugu koos võlgadega – teisisõnu süütuna näiv kanne maksehäireregistris –  võib saada saatuslikuks Sinu koduostmise plaanile. Seda ka aastatid pärast võla tasumist. Mõtle sellele!  

Laenud maksehäirega

Võta teadmiseks, et laenu andmine kehtiva maksehäirega isikule on vastuolus seadusega. Kui rääkida suletud maksehäirest ehk juba tasutud võlgadest, siis seljuhul võid sa laenu uuesti saada. Tutvu kiirlaenud.ee ülevaatega: “Laen maksehäirega“, kust leiad Eesti laenuandjad, kes annavad krediiti ka suletud maksehäire korral.

Laena arukalt ja enneta võlgasid

Enne laenu võtmist mõtle kindlasti läbi, kuidas saad võlgade tekkimist vältida. Probleeme on alati lihtsam ennetada, kui nendega päriselt tekkimise järel tegeleda. 

Sestap veendu, et plaanitav laenukoormus ja kuumakse on Sulle jõudumööda, ela alati vastavalt võimetele ja väldi ühe laenu korral võimalusel uute laenude võtmist. Kui tekib ootamatusi, räägi krediidiandjaga ja küsi võimalusel maksepuhkust või lepingu ümbervormistamist. Sel moel saad ise öösel rahulikumalt magada ja pisut lisaaega, et probleemid joonele saada ning oma nime sattumist maksehäireregistrisse vältida. 

Tea, et maksehäire ei ole naljaasi, kuid selle tekkimine vajab kohest tööd ja plaani, mitte eiramist ning probleemi süvenemist. Mida varem Sinu nimi “mustast” registrist kaob, seda kiiremini jõuab kätte aeg, mil vajadusel taas panga- või muu krediidiasutuse laenuvõimalusi oma elukvaliteedi rakendamiseks kasutada saad ning krediidiandjale usaldusväärne laenupartner oled.

Avanss.ee - mugav ja kiire finantsteenus

Kui soovid kuu lõpus endale midagi ilusat lubada, aga järgmise palgapäevani on veel minna. Küsi avanssi soodsatel tingimustel ja maksa tagasi 30 päeva jooksul.

Kasulikud veebilehed

Esiletoodud eripakkumine

Raha24 väikelaen 100-5000 € kuni 60 kuud

Finantsteenust osutab BB Finance OÜ. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja pea nõu asjatundjaga. 860 euro laenamisel 22 kuuks fikseeritud intressimääraga 44,30% aastas on krediidi kulukuse määr 51,97% aastas, lepingutasu 77,40 eurot, tagasimaksete summa 1307,94 eurot (22 tagasimakset) ja makstav kogusumma 1385,34 eurot.
Close Bitnami banner
Bitnami